FİLTRELE


ÇOK SATAN BLUETOOTH KULAKLIKLAR


Bluetooth Kulaklık Çeşitleri

Sesli iletişimin vazgeçilmez araçları olan cep telefonları ile görüşme yapılırken telefonun elde tutulması hareket kabiliyetini önemli derecede kısıtlar. Özellikle araç kullanırken, spor yaparken ya da bol hareketli işler sırasında sizi telefon tutmaktan kurtaracak tek şey bir bluetooth kulaklığa sahip olmanızdır.

Cep telefonu görüşmelerinin, müzik dinlemenin kablosuz bir kulaklık aracılığı ile yapılmasını sağlayan mobil kulaklıklar özellikle trafikte seyir halinde iken cep telefonu görüşmelerinin çok daha rahat ve güvenli bir şekilde yapılmasına olanak sağlar.

Bluetooth Kulaklık Fiyatları

Bluetooth kulaklık modelleri farklı özelliklere sahiptir. Jabra, Bowers&Wilkins, Bang&Olufsen gibi daha birçok marka bluetooth kulaklık çeşitleri ile ses ve kulaklık konusundaki profesyonelliklerini göz önüne sermektedir.

Bluetooth kulaklık seçiminde öncelikle ürünün ergonomisine dikkat edilmelidir. Tercih edilecek ürünün kulağa rahat takılması ve kulakta rahatsız edici bir his yaratmaması gerekir. Diğer önemli nokta ise cihazın ses aktarım kalitesidir. Bu cihazların, tarafların birbirlerini net şekilde duyabilmeleri için sesi her iki yöne de kaliteli şekilde iletmesi gerekir. Bazı bluetooth kulaklıkların sahip olduğu noise cancelling yani gürültü önleme özelliği sayesinde ses yönetimi kolayca kontrol edilebilir. Böylece ortamdaki sesler kolayca engellenerek, sadece konuşan kişinin sesinin karşı tarafa aktarılmasını sağlanır.

Ürün tercihinde cihazın pil kapasiteleri ve şarj olma süreleri de dikkate alınmalıdır. Uzun süreli kullanımlarda batarya kullanım süresi uzun olan ve kısa sürede şarj edilen veya şarj üniteli saklama kabı olan ürünler tercih edilebilir. Eğer tercih edilecek ürün müzik dinlemek için veya birden fazla telefon ile birlikte kullanılacaksa, seçilecek cihazın bu özellikleri desteklediğinden emin olunmalıdır.

Bluetooth Kulaklık Ne İşe Yarar?

Bluetooth kulaklıklar cep telefonları ile görüşme yapılırken telefonun elde tutulması zorunluğunu ortadan kaldırır. Telefon görüşmelerinin, üzerine mikrofon ve hoparlör bulunan ve kulağa pratik şekilde sabitlenen bir kulaklığa kablosuz olarak aktarılmasını sağlayan bu cihazlar araç kullanırken, çalışırken, yürürken, spor yaparken ya da ellerin dolu olduğu herhangi bir anda önemli derecede kolaylık sağlarlar. Ayrıca bu kulaklıklar kullanılırken cep telefonu doğrudan kulağa tutulmadığı için telefondan yayılan radyasyondan da sizi korumuş olur.

Bu cihazlar ayrıca cep telefonlarında ve bluetooth özelliğine sahip cihazlarda oynatılan dosyalarının seslerinin dinlenmesi için de kullanılabilir. Bluetooth kulaklık kullanımı karmaşa yaratan kabloları da ortadan kaldırarak sadede müziğe odaklanmanızı sağlar.

Bluetooth Kulaklık Nasıl Kullanılır?

İlk kullanımdan önce bluetooth kulaklığın cep telefonu ile eşleştirilmesi gerekir. Bu işlem cep telefonlarının bluetooth ayarlarından, cihaz ekleme şeklinde yapılabilir. Kulaklık ve cep telefonu eşleştirildikten sonra cihaz kullanıma hazırdır. Bluetooth kulaklığın kullanılabilmesi için hem kulaklık açık olmalı, hem de cep telefonunun bluetooth özelliği aktif olmalıdır.

Bluetooth kulaklıklar kulak çevresine ya da kulak içine takılarak kullanılırlar. Cep telefonuna arama geldiğinde, eğer telefon ile kulaklık arasında 10 metreden daha az mesafe varsa bu arama bluetooth kulaklık aracılığı ile cevaplanabilir. Bu cihazlar ile gelen aramaların cevaplanması ya da reddedilmesi kulaklık üzerindeki fiziksel bir tuş, sesli komut ya da basit bir el hareketi ile yapılabilir. Gelen aramaların cevaplanmasının yanında bazı modeller ile son aranan numaralara çağrı yapmak da mümkündür. Bluetooth kulaklıklar enerjilerini dâhili pillerinden aldıklarından dolayı, pilin azaldığı durumlarda kullanıma devam edilebilmesi için cihazın şarj edilmesi gerekir.

Bluetooth Kulaklık ile Müzik Dinleme

Bluetooth kulaklıklar, sesli görüşme yapmanın yanında müzik dinleme amacıyla da kullanılabilir. Ancak bu cihazlar müzik dinlemek için kullanılacaksa, tercih edilecek cihazda bu özelliğin bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir. Müzik dinlemek için ürün seçiminde mono bluetooth kulaklık adı verilen ve tek kulağa takılan modeller tercih edilebileceği gibi, stereo bluetooth kulaklık yani her iki kulağa birden takılan modeller tercih edilebilir. Bu ürünlerle müzik dinlenirken, cihaz özelliğine göre çalan parçanın telefon üzerinden değiştirilmesi gerekebilir. Ancak bazı modellerde cep telefonu ile senkronizasyon tam olarak sağlanır ve telefonda çalan parçalar kulaklık üzerindeki tuşlar aracılığıyla durdurulabilir, tekrar başlatılabilir veya önceki ya da sonraki parçaların çalınması sağlanabilir.

Aynı zamanda bluetooth kulaklıklar için akıllı telefon uygulamaları sayesinde kulaklığa hiç dokunmadan tüm işlemleri telefonunuz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Jabra, Audio Technica, Bang&Olufsen, JBL, Bose ve daha birçok markanın iPhone, iPad, iPod ve android cihazlarının tamamı için hazırladığı uygulamalar da ücretsiz olarak kullanılabilir.